Mi az a póráz?

poraz

Sokak számára ez egy hülye kérdés, de lássuk igazuk van-e?

Minek a póráz?

A póráz kitalálói, szerették volna a kutya, macska vagy akár egyéb állat kontrollját biztosítani, annak közelségét elősegíteni. Fontos megjegyezni, hogy ezen ötlet nélkül ma is nagy fejfájást okozna háziállataink tanítása arról már nem is beszélve, hogy a póráz nélkül a mai háziasítás sem sikerülhetett volna. Ennek fő oka, hogy állataink nem a természetes környezetükben élnek így ennek megfelelően már nem olyan veszélyek leselkednek rájuk mint egykoron. A nagyvárosi élet, sajnos rengeteg konfliktust alakított ki, melyek közül a legnehezebben megoldható az a kutyák szocializációja (fajon belül) illetve az emberek közé integrálás. Vannak kutyusok akik nevelési hibák következtében agresszívan lépnek fel fajtársaik ellen (többnyire félelmi agresszió) illetve sok ember még mindig nem érti és/vagy tolerálja, hogy Budapesten például már 500.000 kutya él. Sok a mérgezés, a kutyák közötti konfliktus melyek megoldhatatlanok lennének a póráz nélkül.

Nyakörv is kell?

A póráz persze önmagában mit sem érne a nyakörv nélkül. Nem lenne hova rögzítenünk azt, így teljesen okafogyottá válna. Tehát amikor a pórázról beszélünk, egy dolgot mindenképpen meg kell értenünk. A póráz csakis nyakörvvel együtt teljes.

Nyakörv, póráz kombinációnak köszönhetően nem csak azt tudjuk megakadályozni, hogy kutyánk elrohanjon, de tanítani is tudjuk, mit, hogyan várunk el tőle. Ha már itt tartunk a nyakörv története se kutya, hiszen kellett hozzá egy kis hozzáértés illetve a kutyák megfigyelése, hogy rájöjjünk miért ez az egyetlen olyan eszköz amivel a kutya képezhető illetve miért:

A nyakörv szerepe azért is hatalmas, mert a kutya is mint mindenki más az életben, folyamatosan feszegeti a határait. Akik már részt vettek bármilyen kiképzésben, megfigyelhették, hogy a tanultak, sosem maradnak meg az ebnek, gyakorlás és folyamatos fegyelem nélkül. Tehát, hogyha azt szeretnénk, hogy kutyánk folyamatosan engedelmeskedjen, szükségünk van valamire ami elég hatékonyan, de nem természetellenesen kommunikálja a kutyának, mi jó és mi nem.

Azért nyakörv mert az anya kutya, a kölykét annak grabancánál irányítja. Odébb rakja, cipeli, de akár még rá is szól!

Pórázzal helyesen!

A fentebb leírtak alapján tehát, már most érezhető, hogy a póráz hatalmas felelősséggel jár. Nem rángathatjuk, nem feszíthetjük, nem húzogathatjuk!

A póráz, ami a lehető legjobb kommunikálást biztosítja kutya és gazdi között, nem használható arra, hogy kutyánkat arrébb húzzuk valamitől, nem lesz hatékony akkor sem ha folyamatosan feszítjük azt, de akkor sem ha azt arra használjuk, hogy emelgessük vagy magyarázat nélkül rángatjuk!

MIÉRT? KÉRDEZHETED JOGGAL

Először is azért, mert a kutya megszokja, ha valami folyamatosan van neki:

Ha van 100 milliárd forint a számládon, akkor vajon elmész dolgozni 10 000 Ftért?

Ha folyamatosan rángatom a pórázt, akkor vajon érteni fogja a fontos részeit a képzésnek?

Sajnos mind két kérdésre nem a válasz. Kutyáink, néha sajnos néha nem, de képesek bármit megszokni, a rosszat és a jót egyaránt. Mindegy, hogyan bánsz vele, mindegy mennyit viszed sétálni, Ő A LEHETŐ LEGTÖBBET SZERETNE VELED LENNI! Fontos tudni, hogy ez nem azt jelenti, hogy teljes életet élne, csak megszokja.

Így ha hozzászoktatjuk, hogy a séta rángatásokkal fűszerezett foglalkozás akkor, lassan megszokja azokat. Amit viszont megszokott már hatékonyságában veszít értékéből, így tulajdonképpen teljesen feleslegesen csináljuk.

Másodszor, a kutya önállósága nagyon fontos

Képzeljük csak el a következő helyzetet:

Felhív a főnököd és azt mondja: “Ma éjjel be kell jönnöd dolgozni!”
Persze beslattyogsz a munkába és ledolgozod éjjel a 8 órát, de csak azért mert különben kirúgnának

Lehet ezt másképp is!

Felhív a főnököd és azt mondja:
– “Van kedved keresni egy kis plusz pénzt?”
– “Természetesen!!!” – mondod te
– “Akkor gyere be ma éjjel, dolgozni”

A különbség csak annyi, hogy az utóbbi esetben, te választottad a munkát így a motivációd is jóval nagyobb lesz.

UGYAN ÍGY VAN EZZEL A KUTYA IS, láthatóan jobban dolgoznak, a motivált, az önállóan engedelmeskedő kutyák, mint a betörtek. Fontos, hogy építsünk kutyánkra, bízzunk benne, ne csak parancsolgassunk neki! Ennek érdekében, viszont nem dirigálhatunk neki a pórázzal napestig szüntelenül!

Harmadszor és egyben legfontosabb!

Gondolkoztál már valaha, mit mondhat a kerítés mögött ugató kutya?

Azt mondja, MENJ INNEN VAGY BAJ LESZ! Tehát egyértelműen konfliktus kerülő magatartást tanúsítanak, a szőr borzolás, az ugatás, a vicsorgás, mind ennek az eszköze. Ha tanítani szeretnéd a kutyád, tudnia kell, mik azok a dolgok, amiket nem szeretsz annak érdekében, hogy azokat élete során jobban és jobban elkerülhessen. Az elkerülés szerves része, hogy le tudjuk kommunikálni ezeket a hibákat. Ha folyamatosan rángatod a pórázt, sajnos sosem fogja tudni mivel volt a baj és ezáltal nem fogja tudni megtenni a szükséges lépéseket azok elkerülése érdekében.

FONTOS a pórázzal csakis akkor nevelünk, ha kutyánk már tudja, mit akarunk, tehát előfeltétel, hogy tanítsuk, bemutassuk neki a különböző viselkedéseket, megértessük vele, mit kell tennie a különböző helyzetekben. Akkor tudunk csak számon kérni rajta valamit, ha meggyőződtünk róla, hogy azt biztonsággal, kényszer nélkül végre tudja hajtani.

Ne rángass TANÍTS!

Ha kíváncsi vagy a folytatásra, illetve a póráz helyes használatára még részletesebben, lépj kapcsolatba velem!

Révész Gábor

Révész Gábor

Kutyakiképzés mesterfokon!
Ma magyarországon nagyon sok a kutyakiképző, de csak elvétve találunk olyat aki nem időleges megoldást nyújt!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük