Vajon mindent jól csinálok otthon?

etetes

Kutyakiképzőként, hiszem, hogy feladatom a kutya – gazdi teljes kapcsolatát vizsgálni, ami nem csak az utcai sétákra korlátozódik. Ha belegondolunk, kutyánk ugyan az utcán a legaktívabb, de a legtöbb időt a lakásban, házban tölti velünk. Így ha a mindennapos viselkedésed nem osztod meg, képzésünk akár hatástalan is lehet.

Mire figyeljünk a lakásban?

Amellett, hogy az utcai sétákon oda kell arra figyelnünk, hogy úgy sétáljunk, ahogy azt tanultuk, hogy a feladatokat, ne csak a suliban de mindennapjainkban is használjuk, fontos, hogy kialakítsunk, olyan szabályokat amelyek alapján bent is következetesen tudjunk viselkedni:

ETETÉS

Azt mondanánk, hogy mindegy, hogyan csak etessük kutyánkat, amikor ez nem teljesen igaz! Fontos, mit, mennyit, mikor és hogyan adunk kutyánknak.

MIT,

megosztja a kutyás társadalmat: Ehet csontot? BARF? Száraz táp? Konzerv? Sokan sokféle képpen etetik kutyájukat ami teljesen reális, tekintve, hogy a kutyák sem egyformák, így nekik is más és más a szükségletük, mondhatni más és más az ízlésük. Egy biztos azonban, soha ne hagyjuk, hogy ő diktáljon, hogy a kutya átvegye az irányítást és ezzel a mi elképzelésünket megváltoztassa. Például, ha a száraztáp mellett tettük le a voksunkat, ne tántorítson el ha a kutya nem akarja az első kaja alkalmával a teljes tálat fényesre nyalni. Ha valami kevésbé tetszik neki, meg fogja próbálni megváltoztatni, kaja esetében, nem enni. Ha meghallgatjuk és aggódó gazdiként azonnal lecseréljük a kaját, sajnos részben aláássuk saját nevelésünket. Miért? A kutya olyan mint a gyerek, élete során folyamatosan feszegeti a határait, így amikor nem ízlik neki valami, megpróbálja megváltoztatni azt. Tekintve, hogy kutyánk folyamatos kaja ellátmányhoz szokott, jó dolgában már azt sem bánja ha egy két napig nem eszik valami finomabbért cserébe. Tehát az az ártalmatlannak tűnő kaja csere igazán felerősíti benne, hogy érdemes tüntetni, mert majd jön a másik.

MENNYIT,

egy nagyon fontos kérdés, mert bizony ahogy az ember úgy a kutya is el tud hízni, aminek a vége nehéz mozgás, enerváltság és megannyi mellékhatás amit már embertársainktól jól ismerünk. Javaslom, hogy mindig kövessétek, hogy kutya mennyit mozog, mennyire él aktívan és csak ezek után lőjétek be a napi adagját. Ha rendszeres jutifalatos kiképzésről van szó, akkor javallott az esetleges jutifalatok mennyiségét levonni a napi adagból, de legalábbis figyelni, hogy állattunk mennyire harap a falatra. Mivel eb barátunk mindig éhes, ha adnánk neki egy falatot de ez őt nem motiválja, akkor étkezéssel lesz valami gigszer.

MIKOR,

pontosan a fentebbiek miatt a mikor kérdése sem egyszerű. Fontos, hogy kutyánk bélcsavarodást kaphat ha teli hassal rohangál, így ahogy mi sem ők se egyenek fizikális igénybevétel előtt. Sokan úgy tartják, hogy gyorsan megetetem a kutyát, majd leviszem és akkor egyből kakil is, ahogy minden ez is csupán megszokás kérdése, viszont egészségtelen az biztos. Egy kutya vadászatára gondolva, először kiszúrja a prédát, utána ered, leteperi, halálra rázza majd keres egy kellemes, árnyékos helyet ahol jóízűen elfogyasztja áldozatát, majd lepihen. Mivel teli hassal nem csak a mi századunkban hiba mozogni.

Sorozatunk hamarosan folytatódik további fontos tudnivalókkal, megszokásokkal olyan szabályokkal amikre mindenképpen figyelnünk kell.

Révész Gábor

Révész Gábor

Kutyakiképzés mesterfokon!
Ma magyarországon nagyon sok a kutyakiképző, de csak elvétve találunk olyat aki nem időleges megoldást nyújt!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük